مطالب عمومي مطالب عمومي .

مطالب عمومي

صنعت عروسك سازي

صنعت عروسك سازي و فوايد عروسكي در بيماري يك جغد

عروسك چيست؟ 

عروسك ها اسباب بازي هايي هستند در هيات انساني و به طور عمده به شكل يك دختر طراحي و ساخته مي شوند. عروسك ها به دليل شكل انساني خود توانايي ايجاد ارتباط و تاثيرگذاري فراواني بر روي ذهن دختربچه ها دارند. بايد توجه داشت كه عروسك هرگز قادر نيست احساساتي را كه در دختران برمي انگيزاند در پسران نيز تحريك نمايد و اين نه به توانايي عروسك كه به سرشت و روحيات متفاوت پسران و دختران بازمي گردد. كريستيانف سومرز در همين رابطه مي گويد: شركت توليد اسباب بازي «هسبرو» درصدد بود يك خانه عروسكي را از نظر بازاريابي و مطلوبيت براي پسران و دختران امتحان كند، ولي خيلي زود مشخص شد كه واكنش دختران و پسران در مقابل محصول يكي نيست. دختران شروع به لباس پوشاندن به عروسك، بوسيدن آن ها و خانه بازي مي كردند در حالي كه پسران اسباب بازي ها را از سقف خانه بيرون مي انداختند.

نكته ي بسيار مهم، كاركرد الگويي و تربيتي عروسك است. چرا كه در حساس ترين مقطع سني يعني در دوران كودكي مورد استفاده قرار گرفته و نقش بسيار موثري در الگوسازي ذهني دختربچه ها آن هم در قالبي عاطفي و دوست داشتني دارد.

بايد توجه داشت كه عروسك ها در پايين ترين مرحله كمك مي كنند كه كودكان به يك تصوير كامل بدني دست پيدا كنند. مادران نيز از كاركرد واسطه اي عروسك براي آموزش دختران در اموري همچون غذا خوردن، حمام كردن و آرامش و … بهره مي برند. اما به تناسب رشد سني دختران، عروسك ها در آموزش نقش هاي اجتماعي و نمايش تفكيك جنسيتي و فهم كودك از وظايف آينده خويش نقش بارزي را ايفا مي كنند.

صنعت عروسك سازي در ايران و جهان

به طور كلي صنعت عروسك سازي و ساخت عروسك در جهان در كشورهاي مختلف از جمله آمريكا داراي سود سرشار براي كمپاني هاي سازنده بوده و هر از گاهي كارخانه هاي مختلف عروسك سازي با الهام از شخصيت هاي هاليودي و كارتون هاي تلويزيوني اقدام به ساخت عروسك مينمايند.چند صباحي پيش كه ركود اقتصادي در جهان حاكم بود يك شركت عروسك سازي در آمريكا با ساخت دو عروسك با نام هاي دختران باراك اوباما سعي نمود تا فروش خود را بالا ببرد . با توجه به قشر عظيم كودك در كشورهاي مختلف صنعت عروسك سازي ميتواند صنعتي ادامه دار و بدون شكست باشد .در ادامه به بررسي صنعت عروسك سازي در كشور ايران مي پردازيم.فيگور شخصيت كارتوني

ايران صنعت عروسك سازي ندارددر شيراز نشسته است و عروسك مي سازد. زني است ميانسال و در خانه با كمك چند شاگردش، عروسك‌هاي محلي سفت و سختي در پنج اندازه مي‌سازد. بزرگترين عروسكش ۱۲۰ سانتيمتري است اما مي‌گويد: «سايز شماره دو بيشتر از همه فروش دارد. توي شيراز اين سايز را در مغازه‌هاي بالاي شهر تا ۲۲ هزار تومان هم مي‌فروشند.» سالي حدود هزار عروسك دست‌ساز مي‌سازد كه همه محلي‌اند؛ زن عشايري فارس، دختر شمالي و اقوام ديگر. مي‌گويد: «تعاوني بانوان براي نمايشگاه اسفندماه، تقريبا همه اقوام را به ما سفارش داده است.» اما عروسك‌هاي محلي دست‌ساز، كفاف مخارج كارگاه را نمي‌دهد. او بيشتر از عروسك‌هاي دست‌ساز، عروسك‌هاي وارداتي را مي‌فروشد: «عروسك آماده را وارد مي‌كنيم. همه لباس‌هايش را مي‌كنيم. لباس ايراني و آرايش ايراني برايش درست مي‌كنيم و مي‌فروشيم.»

در ايران، غير از عروسك دارا و سارا كه كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان توليد كرده، هيچ نهاد ديگري به‌طور صنعتي عروسك توليد نمي‌كند. پيش از انقلاب كارخانه‌هاي بنام «چهره نما» در سال‌هاي مياني دهه ۵۰ مشغول ساخت عروسك شده بود كه فعاليتش با انقلاب متوقف شد و بعد هم به مالكيت بنياد مستضعفان درآمد. تا اواسط دهه ۷۰، هيچ فكري براي توليد عروسك نشده بود. بازار پر شده بود از عروسك‌هاي خارجي كه چون وارداتش ممنوع بود، همه با قاچاق به ايران مي‌آمد. در ايران، برخي كارگاه‌ها به صورت بسيار محدود عروسك درست مي‌كردند كه اصلا نمي‌شد بازار تشنه عروسك ايران را با محصولات آنها سيراب كرد. هنوز هم توليد عروسك در ايران، به صورت كارگاهي و خيلي محدود انجام مي‌شود. عروسك شخصيت كارتوني

مدير يكي از كارگاه‌هاي توليد عروسك در قم، بهترين فروش خود را متعلق به عروسك اسب پوليشي‌اش كه كودك روي آن سوار مي‌شود، مي‌داند. به گفته او، در اين روزها كه بازار عروسك ايران از اجناس چيني انباشته شده، توليدكننده عروسك داخلي بسيار نادر است. او ماهي ۳ هزار عروسك اسب مي‌فروشد كه تا ماه پيش پارچه آن را از كارخانه‌هاي داخلي مي‌خريده، اما حالا پارچه را از چين وارد مي‌كند. او مي‌گويد: «فروشمان خوب است ولي چون كيفيت پارچه ايراني خيلي نازك و خراب شده، با اين كه دلار هم گران شده، ماه پيش از چين يك بار پارچه آورديم. گمرك مي‌گفت اين پارچه‌ها بي‌كيفيت‌اند اما پارچه ايراني را كه بهشان نشان دادم، خودشان خجالت كشيدند و اجازه ترخيص دادند.» او عروسك اسب را ۱۸ هزار تومان به مغازه‌ها مي‌فروشد اما مي‌گويد كه در چهارراه استامبول تهران، آن را ۳۵ هزار تومان به دست مشتري مي‌دهند. غير از اسب، ماهي حدود ۱۰ هزار عروسك پوليشي مي‌سازد.فيگورشخصيت كارتوني.

عروسك‌ پارچه‌اي و عروسك پوليشي يكي از محبوبترين عروسك هاي موجود در بازارند. تقريبا همه اين عروسك‌ها ساخت چين است. فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي داخلي از جمله فروشگاه‌هاي شهروند، رفاه و اتكا نيز اين عروسك‌ها را به صورت فله‌اي در يك سبد ريخته‌اند و به فروش مي‌رسانند. در فروشگاه «هايپراستار» در غرب تهران، دو سبد بزرگ پر از عروسك‌ پوليشي موجود است كه عروسك‌هاي داخل آنها بين ۶ تا ۲۰ هزار تومان قيمت دارند. همه عروسك‌ها شخصيت‌هاي خارجي‌اند؛ مانند پرندگان بازي رايانه‌اي «انگري بردز»، ميكي‌ماوس و گوفي. حتي معدود كارگاه‌هاي داخلي نيز همين شخصيت‌هاي خارجي را توليد مي‌كنند.

«بوبو» (Boo Boo) جوجه جغدي است كه از يك اختلال نادر ژنتيكي رنج مي‌برد و به اين دليل بايد هميشه با پاهاي بانداژشده زندگي كند.

به گزارش جام جم آنلاين از تسينم، اين جوجه جغد نمي‌تواند تعادل و وزن خود را حفظ كند و به دليل اين‌كه نمي‌تواند فرود بيايد قادر به پرواز هم نيست.«بوبو» تحت درمان مداوم قرار دارد و به اين دليل مجبور است بقيه عمر خود را در منزل مخصوص خود در «هاندراپارك» در كرنوال زندگي كند.

سنارا كالينگز صاحب «بوبو»، گفت: ما حتي ممكن است ديوارها را با پد بپوشانيم و براي جلوگيري از ورود حيوانات وحشي مثل موش سيستم‌ امنيتي براي بوبو تعبيه كنيم. اما نكته جالب توجه در اين مورد حضور يك دوست مهربان در كنار «بوبو» است؛ دوستي كه او را در مسير مبارزه با اين بيماري نادر كمك مي‌كند. اين دوست مهربان يك خرس عروسكي(عروسك خرس ) است كه «بوبو» هيچ‌وقت از او جدا نمي‌شود.

 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ دى ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۲۲:۲۰ توسط:marmar موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :